FESTİVAL HAKKINDA - About Festival

International Göbeklitepe Film Festival is the first international film festival to be held in Şanlıurfa. The aim of the festival is to bring together national and international filmmakers and cinema lovers at the zero point of history and contribute to the development and culture of the city. 

The festival takes its name from Göbeklitepe, one of the most important archaeological discoveries in the world, located in the province of Şanlıurfa.

Along with such an important cultural event, one of the aims of the festival committee is to make Göbeklitepe more internationally known. On the first day of the festival, a tour to visit historical points in different parts of the city, especially Göbeklitepe, is among the activities to be held with our guests.

 

TÜRKÇE
Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali Şanlıurfa'da düzenlenecek olan ilk uluslararası film festivalidir. Festivalin amacı, ulusal ve uluslararası alanda sinemacılar ile sinemaseverleri tarihin sıfır noktasında bir araya getirip kentin gelişimine ve kültürüne katkı sağlamaktır.

Festival adını Şanlıurfa ilinde bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbeklitepe'den alıyor.

Böylesine önemli bir kültürel etkinlikte festival komitesinin amaçlarından biri de Göbeklitepe'nin uluslararası alanda daha fazla tanınmasını sağlamak. Festivalin ilk gününde misafirlerimizle birlikte Göbeklitepe başta olmak üzere şehrin farklı bölgelerindeki tarihi noktaların ziyaret edileceği bir tur da gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alıyor.

Resim
X